Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    Bezplatné semináře JTDJ

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Na zimu chytřeji s termodynamickými panely

    S technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla, solární panely a systémy pro efektivnější využití elektrické energie, jsme se už asi všichni setkali. Co kdybychom ovšem vzali z každé z nich to nejlepší a vytvořili něco zcela nového? Vzniklo by tepelné čerpadlo, podporované solárními panely s vysoce efektivním využitím elektrické energie. A právě takový systém už existuje. Jedná se o termodynamický systém THERMIX.

    Jak to funguje?

    Termodynamický systém pracuje na poměrně jednoduchém principu. Tekuté chladivo o teplotě například - 22 °C proudí do termodynamických panelů umístěných ideálně na střeše. Protéká kapilárami v panelu a absorbuje tepelnou energii z okolního vzduchu a ze slunce. Chladivo se v panelech ohřeje a dosáhne bodu varu, který je v tomto případě – 15 °C. Nástřikový ventil přemění toto zatím tekuté chladivo na plyn. Ten pak opouští panel a cirkuluje zpět do kompresoru uvnitř solárního boxu. Kompresor plyn stlačí a jeho teplo předá vodě ve výměníku. Po předání tepla a snížení tlaku se plyn změní opět na kapalinu a celý proces začne znovu. O efektivní využití elektrické energie použité k doohřevu, při extrémně nízkých teplotách, se stará jednotka Dalyn. Celý systém řídí inteligentní software s ohledem na venkovní teplotu a aktuální potřeby uživatele.

     

    Proč je systém termodynamických panelů tak výhodný?

    Je to hlavně kvůli efektivitě. Proces vytápění je podobný jako u tepelného čerpadla, ale místo venkovní jednotky, která jímá teplo pouze ze vzduchu, jsou instalovány termodynamické panely, které dokáží navíc využít i teplo ze slunečních paprsků, podobně jako to dělají solární panely pro ohřev teplé vody. Ovšem na rozdíl od solárních panelů, kde slouží jako médium voda, odpadá problém s přehříváním. Termodynamický systém proto funguje stejně efektivně v zimě i v horkém létě a díky tomu, že využívá rozdílu teploty okolního vzduchu a chladiva, funguje spolehlivě i v noci, za deště i sněžení.

    Výhody termodynamického systému:

    • Oproti tepelným čerpadlům využívá i solární záření a díky tomu dosahuje efektivity 3-8 COP.
    • Přesto, že využívá solární záření, netrpí problémy klasických solárních panelů. Nemá problémy při vysokých teplotách, kdy se solární panely mohou přehřát a zastavit. Systém funguje, i když slunce nesvítí, přijdou mraky, prší, sněží a podobně.
    • Panely mají velký energetický zisk na m2 plochy, což je sedmkrát větší než fotovoltaický panel a pětkrát větší než klasický solární panel.
    • Panely jsou lehké, váží pouze 8 kg při rozměru 200 x 80 cm.
    • Trvale garantuje výstupní teplotu vody 55 °C i při venkovní teplotě -15 °C. 
    • Systém roste s požadavky uživatele. V první fázi ho lze využít například jen pro přípravu TUV a později, třeba za rok, je možné jej jednoduše rozšířit i pro použití na topení.
    • Má velmi efektivní poměr elektrického příkonu a tepelného výkonu. Elektrický příkon v řádu stovek wattů zajistí tepelný výkon v řádu kilowatů.
    • Panely lze instalovat jak v exteriéru např. na střechu, na zeď apod., tak i v interiéru např. na půdu, do garáže nebo jiné technické místnosti. Lze je instalovat i pod strop pro jímání přebytků tepla, např. v kuchyni nebo prádelně. Nebudete tak sice využívat teplo ze slunce, ale využijete většího rozdílu teplot mezi chladivem a okolím.
    • Systém není hlučný pro okolí. Nemá žádnou venkovní jednotku s ventilátorem.
    • Je téměř bez údržby.

    Kde lze systém využít

    Termodynamický systém lze využít u všech typů budov. Velkou efektivitu má tam, kde je velká spotřeba teplé vody, jako jsou bytové domy, hotely, výrobní podniky, kancelářské budovy a další. Výhodné jsou ale i v rodinných domech a ostatních budovách. Panely jsou lehké a lze instalovat například na plochou střechu bez poškození izolace.

    Hodí se termodynamický systém THERMIX pro váš dům

    U nás je tento systém poměrně nový a má za sebou několik prvních realizací. V zahraničí už ovšem patří pro svou efektivitu k velmi oblíbeným řešením. Zajímá vás, zda je termodynamický systém vhodný pro přípravu teplé vody či vytápění vašeho bytového domu?

    Rádi vám zdarma připravíme posouzení s výpočtem úspor a ekonomické návratnosti. Stačí, když nám zanecháte kontakt na www.cezbytovedomy.cz/thermix